piątek, 29 lipca 2011

Awantura o Krzyż


11 września 2001 roku w ratownicy znaleźli wystające z ruin World Trade Center zespawane belki stalowe. Dla ludzi głęboko wierzących było to jasny znak krzyża dający im otuchę (tak twierdzą). Krzyż stał w miejscu ruin bardzo długo, a teraz został przeniesiony do nowego muzeum World Trade Center.  I teraz odezwali się właśnie Amerykańscy Ateiści. Nie, nie zakrzyknęli wszyscy zgodnym chórem. Chodzi o organizację o tej nazwie, która pozywa muzeum do sądu żądając by krzyż, będący reprezentacją tylko jednej religii, został usunięty. Ateiści twierdzą, że muzeum odmówiło zamieszczenia w muzeum innych symboli religijnych czy światopoglądowych, dlatego domagają się usunięcie krzyża, albo zainstalowania również innych symboli, które maja reprezentować ludzi innych wyznań, którzy tam zginęli. 

Przedstawiciele muzeum twierdzą natomiast, że hałas jest o nic, bo w muzeum pojawia się inne symbole religijne. Krzyż był pierwszy, bo jest wielki i ponoć logistycznie tak najłatwiej.
Każde źródło mówi co innego od „Ci okropni chrześcijanie i ich bóg, który nie zadał sobie trudu zapobiec zamachowi innych fanatyków, którzy zrobili to w imię własnego boga” do „Ateiści czepiają się o wszystko i nawet ulica Strażaków 9/11 im przeszkadzała”. Gdzie przyłożysz ucho, to usłyszysz coś innego. 

Z jednej strony mnie krzyż nie przeszkadza, tak samo jak nie przeszkadzają mi manory, czy półksiężyce.  Jeśli komuś to przynosi jakąkolwiek pociechę, to czemu nie. Z drugiej strony o ile muzeum zamierza włączyć do swojej kolekcji symbole Żydowskie czy Chrześcijańskie, to jakoś nikt nie wspomina o muzułmanach, którzy tam zginęli. Było ich około 30 osób i być może komuś się wydawać, że w perspektywie całościowej to niewiele to jednak mówimy tu i 30 rodzinach, które straciły bliskich. Oni zasługują na pocieszenie i pamięć tak samo jak wyznawcy wszystkich innych religii. Nie słyszałam też, aby muzeum planowało wyróżnić ateistów w jakikolwiek sposób. Ponoć, zgłosili oni swój symbol pod rozwagę, ale zostali odrzuceni.

Nie wielki to pocieszenie, że nie tylko w Polsce są awantury o krzyż, ale ta tutejsza jakaś taka mniej awanturnicza.

7 komentarzy:

 1. Zdajesz się nie zauważać, że islamskie symbole reprezentują zamachowców, bezwzględnych morderców.
  Oni zasługują na pocieszenie i pamięć tak samo jak wyznawcy wszystkich innych religii.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czarku- nie wsadzam wszystkich muzułmanów do jednego worka. Nie nienawidze wszystkich muzułamnów za to co zrobili zamachowcy, tak samo jak nie wyobrażam sobie zeby Żydzi nienawidzili wszystkich Katolików za czyny Hitlera. Extremistyczne grupy chrześcijańskie podkładały swego czasu bomby pod kliniki aborcyjne, zabijając przy tym wielu ludzi by ratować życie nienarodzone- nienawidzieć Chrześcijan? A gdyby jurto nie daj bogini jacyś szaleńcy podpalili budynek bo w Biblii kazano palić czarownice to rodziny zamordowanych Katolikow nie zasługiwałyby na pocieszenie?

  OdpowiedzUsuń
 3. Fakt, niewielkie pocieszenie,że nie tylko u nas awantura o krzyż.Mnie osobiście nie przeszkadzają symbole religijne, no ale skoro już postawili krzyż, to tak dla równowagi, w imię sprawiedliwości mogliby również "machnąć" w tym samym czasie obok i inne symbole.Czy nie sądzisz,że ludzie są jednak dziwni- wyznawcy 3 głównych religii, które są oparte na tych samych
  podstawach, nienawidzą się z całego serca i nie jeden raz się zabijali.Każdy ekstremizm, czy to w dziedzinie religii czy też ideologii zawsze prowadzi do nieszczęścia. A tak nawiasem- biżuteria z okiem proroka bywa czasem b. ładna, zwłaszcza srebrna.Miłego, ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. ale Wieże tak szybko zawaliły się przez niedbalstwo budowniczych..te stalowe belki były pomalowane specjalną farbą przeciwogniową, tylko tak niedbale, że pełno miejsc było niezabezpieczonych..każdy fanatyzm religijny to nic dobrego..:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Anabell- a mnie się wydaje, że najlepiej byłoby, żeby nie było żadnych symboli. Ale to wydaje mi się w tym momencie, jutro może być inaczej? W końcu tylko krowa nie zmienia zdania :)
  Wilku- nawet tego nie wiedziałam. I masz rację każdy fanatyzm jest zły.

  OdpowiedzUsuń
 6. symbole powymyślali dla maluczkich, żeby się czegoś bali, i nimi rządzić łatwwiej ;)..punkt widzenia zależy od punktu siedzenia :D

  OdpowiedzUsuń
 7. wszędzie jak coś budują to próbują na czymś zaoszczędzić..czasem to wychodzi potem..

  OdpowiedzUsuń