środa, 24 listopada 2010

Jasio, student Waldemara

Wyobraźmy sobie sytuację. Jest uczeń, Jasio, który jest przeciętnym dzieciakiem. Jasio uczy się ok, niektóre przedmioty idą mu lepiej niż inne. Ot zwyczajny uczeń. Jasio jest za to bardzo dobry w siatkówce. Nauczycielem- trenerem jest, Waldemar, który jest byłym mistrzem świata i ma bardzo wysokie wymagania. Waldemar stawia Jasiowi i reszcie studentów takie same wymagania jakie stawia sobie. Uważa, że uczniowie powinni być co najmniej tak sprawni i dobrzy jak on. Za każdym razem kiedy Jasio gra z nauczycielem wie, że nie ma szans sprostać wymaganiom. Nauczyciel uważa, że Jasio powinien starać się jeszcze bardziej, jeszcze ciężej pracować.
Czy Jasia wyniki się poprawią?

6 komentarzy:

 1. Poprawią się, bo przecież "Jasio jest bardzo dobry w siatkówce", a za trenera ma byłego mistrza świata, i to sprawi, że podniesiona poprzeczka przez taki autorytet będzie chętniej w pocie czoła zdobywana niż przedmioty w których jest tylko "przeciętny". Je sobie odpuści skupiając się na tym, gdzie może coś osiągnąć.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale Jasio może się też zniechęcić do gry. Jeśli nauczyciel "mistrz nad mistrzami" za wysoko stawia poprzeczkę, staje się ona po pewnym czasie starań - nieosiągalna. Mimo chęci do pracy i zdolnościom Jasia, wymagania mogą być za duże. Lepiej stosować metodę małych kroczków i odpowiednią motywację. Żeby tylko swoją postawą nie zniechęcił. Jasia wyniki mogą się poprawić, jeśli tylko nie zrezygnuje z treningów w takim wykonaniu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Brak małych, ale istotnych danych. Czasami jedno aprobujące spojrzenie da Jasiowi zastrzyk wiary w siebie i przekonanie, że warto się wysilać. Tego chyba nie da się zbyt łatwo ująć w schemacie "wielki mistrz - dobry uczeń". Chyba w nauczaniu jest wiele z magii, z teatru... (rzecze z lekkim westchnieniem takiej sobie klasy magik i aktor).

  OdpowiedzUsuń
 4. O to chodzi, że cokolwiek Jasiu nie zrobi Waldemar i tak znajdzie na niego haka. Poza tym widziałam Waldemara - ma brzydki i nieszczery uśmiech.

  OdpowiedzUsuń
 5. Cierpliwości, wyjaśnienie wkrótce...

  OdpowiedzUsuń